Valentínska chemická show
Valentínska chemická show
Na chemickú show využívam každý menší či väčší sviatok. Halloween, ani Valentína ako sviatky vôbec nemusím, ale ako každý obchodník, aj ja ich vnímam ako príležitosť. Síce nie ako príležitosť zarobiť, ale ako príležitosť ukázať žiakom, že chémia je krásna a zábavná.
Princíp valentínskych experimentov je len v tom, že do každého šupnem pár kvapiek ružovej alebo červenej potravinárskej farby. Nič iné tieto pokusy špeciálnymi nerobí 😀 Naposledy sa nám podarilo zahrať show s názvom Elixír lásky. Tu je z nej pár jednoduchých experiementov.
LÁVOVÁ LAMPA
Lávová lampa, alebo elexír lásky č.1 je jednoduchý experiment s použitím domácich chemikálií. Do priehľadnej nádoby nalejete olej a ocot (zafarbený na ružovo) v pomere 1:1. Ako vieme, tieto látky sú nemiešateľné, aby sme medzi nimi rozprúdili vzrúšo, vhodíme do nádoby šumivý celaskón, alebo nasypeme trošku sódy bikarbóny. Začnú sa vytvárať bublinky oxidu uhličitého a tie, obalené vodou, unikajú cez fázu oleja smerom hore z nádoby. Keď sa ružová bublinka dostane na hladinu oleja a oxid uhličitý opustí zmes, kvapka vody spadne naspať na dno. Takto to pokračuje niekoľko minút, čo vytvorí efekt lávovej lampy.
ĽÚBI MA, NEĽÚBI MA
Jednoduchá neutralizácia kyseliny zásadou s použitím fenolftaleínu ako indikátora. Fenolftaleín farbí zásadité prostredie na ružovo, preto ako chemická látka určite patrí na valentínsku show. Tento experiemnt si vyžaduje dlhšiu prípravu a veľkú presnosť. Do 6 pidi kadičiek si musíte pripraviť presné objemy kyselín a zásad. Najskôr si urobíte zásobné roztoky NaOH a HCl s nízkou koncentráciou. Potom si nalejete do kadičky presný objem (napr. 15 ml) NaOH, pridáte fenolftaleín a titrujete (počastiach pridávate) roztokom HCl až do úplného zmiznutia ružovej farby. Tento bezfarebný roztok zase titrujete prezmenu NaOH až do objavenia ružovej farby. Objemy si zaznamenávate. budú to totoiž objemy, ktoré si nalejete do jednotlivých pidi kadičiek tesne pred experimentom. Výsledkom je, že v prvej kadičke sa vám objaví ružová farba (= ľúbi ma) a keď roztok prelejete do druhej kadičky, farba zmizne (= neľúbi ma). Keď preleje roztok z druhej kadičky do tretej, farba sa zase objaví (= ľúbi ma). Takto môžete pokračovať aj cez 20 kadičiek. Pre srandu vyvolajte nejakého žiaka, nech si odhalí svoj osud ohľadom svojej tajnej lásky! 😀 Video si môžete pozrieť –> tu <– .
koVALENTÍNKY
Nie je to síde chemický experiemnt, ale pri pečení tiež prebiehajú chemické reakcie :D. Na Valentína sa rozdávajú valentínky a ja som pre študentov nejake chemické upiekla. Preberali sme akurát na chémii kovalentnú väzbu, a tak sa mi parádne hodila slovná hračka koValentín 🙂