ESCAPE BOOM
ESCAPE BOOM

Poznáš to, keď máš kopec nápadov, ale nestíhaš ich pre nedosatok času zrealizovať? Vtedy by si najradšej chcel, aby mal deň viac ako 24 hodín, alebo by si túžil po svojom klone, ktorý by urobil polovicu práce za teba.
Z času na čas sa ale vo vesmíre stane zaujímavý úkaz. Dvaja ľudia s podobným zmýšľaním, nadšením a nápadmi na seba narazia a je z toho výbuch kreativity. Vtedy akoby zastal čas a veci sa robia akosi ľahšie, rýchlejšie. Je to riadna vzácnosť! Je to dokonca lepšie, ako keby si sa naklonoval, pretože ten druhý do spoločného projektu prinesie nápady, ktoré by tebe v živote nenapadli!
Moja kamka, pančelka Janka, mi napísala, že by chcela svojim žiakom pripraviť virtuálnu escape room a či by som sa k tvorbe nechcela pridať aj ja. Blížil sa totiž Deň detí a žiadalo si to pre žiakov pripraviť niečo zábavne a zároveň náučné. S nadšením som do toho šla a dohodli sme si prvý hovor s brainstormigom o téme hry.
pančelky cez call <3
„Čo majú radi naše decká?“
„Výbuchy!“
„Čo keby sme neurobili escape ROOM, ale escape BOOM a na konci by to vybuchlo?“
A už to šlo ako po masle. Počas troch hovorov sme to celé vymysleli a rozdelili si úlohy. V tomto článku nájdeš jednoduchý návod ako si takú escape room môžeš vytvoriť aj ty!
AKO NA TO?
Escape room je populárno-náučná hra, kde vás zamknú do miestnosti a vy musíte pomocou riešenia úloh získať kľúč, aby ste sa z miestnosti dostali. Táto úniková hra má rôzne variácie a jednou z nich je aj jej online verzia. Existuje viacero platforiem, na ktorých sa to dá celé vytvoriť.
- Na prezi si môžeš vytvoriť prostredie s indíciami
- Na flippity si zase môžeš pomocou šablóny „scavenger hunt“ vytvoriť virtuálne kľúče.
- Na thinklink si môžeš vytvoriť interaktívne prostredie s indíciami.
- Na unity si môžeš stiahnuť aplikáciu, v ktorej hru dokážeš naanimovať (ak vieš aspoň čosi o programovaní).
- V tomto článku sa dozvieš ako escape room vytvoriť jednoducho cez google sites.
Cez google sites to nie je dokonalé, ale svoj účel to splní. V princípe si vytvoríš niekoľko stránok, ktoré prepojíš odkazmi, a tie odkazy hráči získajú len po označení správnej odpovede na nejakú otázku, až sa nakoniec preklikajú k poslednej stránke s cieľom hry.
Príprava:
- Uvedom si účel tejto hry. Má hráča iba zabaviť, alebo ho chceš aj niečo naučiť? Poprípade, chceš touto hrou overiť vedomosti hráčov?
- Urči si cieľovú skupinu. Pre akú vekovú kategóriu je hra určená? Od toho sa potom odvíja výber témy a aj typ a náročnosť otázok.
- Vyber si tému. To je základ. Môže to byť tematický celok, ktorý preberáš so žiakmi v škole, alebo niečo, čo tvoju cieľovú skupinu baví.
- Vytvor si štruktúru. Cez aké celky chceš hráčov previesť? Čo bude na začiatku a k akému cieľu sa majú dostať? Odporúčanie: Zakomponuj do štruktúry príbeh. Príbehovosť je totiž to, na čom tvoji žiaci frčia a cez čo sa najlepšie učia.
- Vymysli si jednotlivé úlohy a vytvor si poradie, v akom chceš, aby sa k nim hráči dostali. Nie si si istý, či sa taká úloha bude dať cez google sites urobiť? Do svojej reťaze môžeš nakombinovať rôzne webové sránky. Internet má neobmedzené možnosti, limituje ťa len vlastná hlava. Bolo by škoda neskúsiť porozmýšľať ako by to šlo 😉

Realizácia:
- Choď na google sites, klikni na plusko a vytvor si úvodnú stránku s nadpisom a tlačidlom „Začni hru“. Nadpis sa dá napísať do hlavičky, ale aj do tela stránky. Hlavička môže mať rôzne veľkosti a môžeš si do nej dať aj vlastný obrázok. Tlačidlo s odkazom na stránku dostaneš kliknutím na pravú lištu, kde nájdeš v sekcii „Vloženie“ možnosť vložiť „Tlačidlo“.
- Vráť sa späť na google sites a vytvor si novú stránku. (+). Jej obsahom by malo byť niečo, čo hráča vtiahne do hry. Môže to byť video, list, obrázok, príbeh alebo iba jednoduché inštrukcie, kde má hľadať prvú indíciu. Aj tu môžeš vložiť tlačidlo na ďalšiu stránku. Ale môžeš to vymyslieť aj oveľa lepšie, ako sme to urobili my! 🙂
- Nezabudni na jednu dôležitú vec! Klikni na fialové tlačidlo v pravom hornom rohu „Zverejniť“. Zobraz verejný web a skopíruj link na tento verejný web. Vráť sa do google sites, otvor prvú stránku s nadpisom a k tlačidlu „Začni hru“ pridaj tvoj skopírovaný link. Takto zabezpečíš prepojenie medzi svojimi stránkami. Samozrejme ich musíš zverejniť všetky.
- Opäť sa vráť do google sites a vytvor si novú stránku. Tento krát už môžeš popustiť uzdu fantázii a vyhrať sa s nástrojmi, ktoré google sites ponúka. My sme na získanie kľúčov použili hlavne „Formuláre“. Cez ne sme vytvorili kvízovú otázku s výberom viacerých možností a po kliknutí na správnu možnosť hráčov presunulo do ďalšej sekcie s odkazom na stránku s pokračovaním.
- 4. bod vlastne opakuješ až dovtedy, kým sa ti chce. Až sa dostaneš na poslednú stránku s vyhodnotením.
Vyhodnotenie
- Na poslednej stránke by sa mal hráč dočkať sľúbeného výsledku. Pochváľte ho, že sa dostal až na koniec a nenechajte to len pri tom.
- Pozvite hráča vyplniť pár otázok vo formulári so spätnou väzbou, ktorá vám pomôže vylepšiť vašu nasledujúcu eskejpku 🙂 Ak ju plánuješ zverejniť pre všetkých, nezabudni do formulára pridať otázku o veku hráča (zaujíma ťa hlavne spätná väzba od tvojej cieľovej skupiny).
- Prejdi si celú escape room od začiatku ako hráč a ubezpeč sa, že je všetko prepojené tak, ako má. Prípadne link posuň kamarátom. Viac očí nájde viac chybičiek.
- Počas tvorby si pozeraj aj náhľady, ako stránky vyzerajú v mobilných telefónoch! Väčšina hráčov nemá k dispozícii veľkú obrazovku, ale bude to hrať na smartfóne. Celkový dizajn (typ a veľkosť písma, rozmiestnenie a poradie sekcií) stránky na počítači by ti malo určiť zobrazenie stránky na mobile.
Dosť bolo rečí. Vyskúšaj si našu ESCAPE BOOM a pusti sa do tvorby vlastnej eskepky (nech vieš, o čom je reč) 🙂
P.S. : S Jankou nie sme odborníčky na tvorbu online escape roomov. Dokonca sme zmeškali každý webinár o tom, ako by sa mali tvoriť :D. Preto ber tento článok radšej ako odporúčania z osobnej skúsenosti, než ako pravidlá, bez ktorých je tvoja práca odsúdená k neúspechu.