Mikulášska chemická show

Mikulášska chemická show

Na katedre chémie Ostravskej univerzity, kde som študovala, od nepämati študenti magisterského štúdia na Mikuláša predvádzali vianočné experimentíky žiakom základných škôl. Aj sa som si so spolužiakmi (zdravím Lucku a Honzu 😉 ) musela pripraviť jednu takú mikulášsku show. Ten pohľad do užasnutých šťastných tváričiek detí bol na nezaplatenie a zistila som, že je vysoko nákazlivý! Odkedy som v praxi, neodpustila som si mikulášsku show ani jeden rok!

Hoci milujem predvádzať mikulášske pokusy (všetci vedia, že úplne najradšej hrám záškodníckeho čerta :D), tento rok som sa toho prvý krát vzdala. Nie preto, že ma to po toľkých rokoch už nebavi, ale preto, že by mohli prezmenu zažiariť aj moji žiaci. Tak som si tento rok kusla do jazyka, vzala do ruky foťák a nechala ich hrať celú show samých. Musela som sa mega ovládať, hlavne keď Viki predvádzala môj obľúbený experiment s nehorľavými mikulášskymi trenkami, ale zvládla som to!

Pozvali sme na show deti mojich kolegov a žiaci si pozvali svojich mladších súrodencov. Deň pred tým sme v u mňa doma s celým chemickým krúžkom piekli medovníčky v tvare chemického skla, a tie sme potom deťom po skončení show rozdali.

Musím povedať, že to žiaci dali na výbornú (aspoň na prvý krát) a teším sa na ďalší rok, lebo už v tom budú určite ešte väčší profíci!

V tomto článku nájdete aj návody niektorých experimentov hodiacich sa práve na mikulášsku show.

NEHORĽAVÉ MIKULÁŠSKE TRENKY

Takto, oni nie sú tak celkom nehorľavé. Horia statočným plameňom, ale nezhoria! Trenkám sa nič nestane a z poslednej show si ich ešte aj odniesol domov jeden 8-ročný divák :D. Pokus spočíva v tom, že trenky namočíme do roztoku etanolu a vody v pomere 1:1. Alkohol pekne horí, teplo z plameňa pomaly vysušuje vodu, ktorá chráni trenky pred poškodením. Len si dajte bacha, aby v okolí nebolo nič horľavé. Raz sme tento experiment realizovali priamo v digestóriu a kto by to bol povedal, že rúra, ktorá odvádza výpary je z horľavého materiálu :D.

Postup:

  • Trenky namočte na minútku do roztoku alkoholu a vody (napr. 50 ml voda, 50 ml etanol).
  • Zaveste trenky na kovový drôt natiahnutý medzi dvoma kovovými stojanmi.
  • Odstráňte z blízkosti experimentu všetok horľavý materiál, v rátane zvyšku roztoku etanolu a vody. Aj podložka pod trenkami musí byť nehorľavá, lebo na ňu bude kvapkať.
  • Zhasnite v miestnosti svetlo a podpáľte trenky. Pre istotu majte po ruke vedro s vodou 😀

Ak ste odvážni, popýtajte si od niekoho z publika 5 eurovku (alebo hodnotnejší papier). Garantujem silné napätie! Z fotografií tvárí divákov počas zapálenia by sa dala urobiť výstava :D. Nezabudnite ju ale ponoriť na minútku do rovnakého roztoku alkoholu a vody ;).

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.