Magnetické chromozómy

V poslednej dobe som si obľúbila výrobu učebných pomôcok z foamiranu a magnetickej lepiacej pásky. Výklad pred tabuľou totiž nie je moja silná stránka (často pri vysvetľovaní nudím samú seba). Povedala som si preto, že keď už niečo musím vysvetliť s použitím tabule, malo by sa to na tej tabuli vedieť hýbať a musí to byť interaktívne, ľahko použiteľné aj samotnými žiakmi.
Prvý krát som bola v tejto oblasti kreatívna, keď sa na biológii priblížovala téma bunkového delenia. Ohýbalo ma od predstavy, že budem na tabuľu kresliť všetky fázy mitózy a meiózy nekonečne dlhý čas a žiaci budú nervózni ak niečo zmažem skôr, ako si to sami stihnú nakresliť do zošita.
A tak vznikli magnetické chromozómy z foamiranu.
Ich výroba bola prekvapivo rýchla a jednoduchá. Foamiran, a.k.a penový papier, je vynikajúci materiál na výrobu učebných pomôcok. Oproti obyčajnému papieru sa nekrčí a ľahšie sa s nim pri učení manipuluje. Bledšie odtiene foamiranu znázoňovali chromozómy od matky a tmavšie chromozómy od otca.
Magnetická lepiaca páska je moja druhá láska hneď po bielej lepiacej gume. Od kedy som ju vypátrala, lepím ju snáď na všetko. Ono to bolo tak, že som najskôr predpoklada, že také niečo existuje a až potom som to vyhľadala v obchode. Prešla som kvôli nej pol Bratislavy a celú Žilinu, kým som ju našla. Ja viem, že existujú eschopy, ale nikto vám nedoručí tovar ešte v ten deň (resp. v tú noc) kedy sa pripravujete na zajtrajšiu hodinu :D. Prvý krát som ju objavila v druhom Obi v Bratislave (v prvom bola vypredaná). Horšie bolo, keď mi došla. To už som učila v Žiline a v žilinskom Obi nebola ani v ponuke. Vtedy som nakukla asi do každého papiernictva, kreatívneho obchodu, železiarstva a podobných kutilských krámkov. Až som nakoniec celá zúfalá vbehla do daVinci oddelenia v Panta Rhei a skepticky som sa opýtala predavačky: „Dobrý večer (bolo 20:49 :D), asi určite nemáte magnetickú lepiacu pásku, že?“ Neviem či tá predavačka videla šťastnejšieho človeka, keď mi ju vzápätí podala!
Keďže som detailistka a chcela som znázorniť aj tzv. crossing over, dej prebiehajúci počas profázy prvého meiotického delenia, našila som na chromozómy aj gombičky, aby sme si mohli medzi homologickými chromozómami vymieňať identické úseky (mám vážny problém, ja viem :D).

Takže, zhrňme si to.
Čo budete potrebovať na ich výrobu?
- farebné hárky foamiranu (dostupné v každom kreatívnom obchode a papiernictvach)
- magnetická lepiaca páska (dostupná v daVincim, alebo v Obi)
- farebné gombičky (voliteľné)
- ihla a niť
- nožnice
- lepiaca pištol (magnetická lepiaca páska na foamirane nedrží vždy tak, ako by ste chceli)
- ceruzka
Postup:
- Ceruzkou si na foamiran jemne načrtnite rôzne tvary chromatíd a vystrihnite ich.
- Potom ich zrkadlovo obkreslite na foamiran a znova vystrihnite. Takto dostanete celé chromozómy.
- Z foamiranu príslušných farieb si vystrihnite aj rôzne veľké extra časti kopírujúce tvar chromatídy. To vám poslúži na vymieňanie identických úsekov v procese crossing overu.
- Na miesta totožné s extra časťami našite gombičku podobnej farby. A do stredu extra častí vystrihnite malú dierku.
- Na zadnú stranu lepiacou pištolou prilepte kúsok magnetickej lepiacej pásky. Chromozómy tak budú pekne držať na magnetickej tabuli.
- Na hodine okolo nich už len nakreslíte bunku, a môžete s nimi brázdiť po tabuli jak je libo 🙂
Uchovávať ich môžete na kovovej zárubni dverí ako dekoráciu, alebo si ich môžete uložiť (ako ja) do vrecka z látky s potlačou mitózy ;).
