ELECTRO boogie

Hudba elektrónovej konfigurácie

Odkedy som našla nápad ako kreatívne učiť elektrónovú konfiguráciu pomocou hudby, stala sa z tejto inak nudnej abstraktnej témy jedna z mojich obľúbených.

Kolega raz do školy doniesol keyboard a napadlo mi, že by som ho možno vedela využiť vo vyučovaní. Preberali sme zrovna elektróny a niekde mi skrsla myšlienka, že by sme ich mohli skúsiť zahrať. Zahrať? Zahrať elektróny? Ako mi to vôbec napadlo?

Kedysi som čítala o Johnovi Newlandsovi, ktorý ešte pred Mendelejom vyslovil myšlienku, že prvky vykazujú periodické podobnosti a prirovnal ich ku tónom v oktávach. Vravím si, že v jednej energetickej vrstve okolo jadra atómu je max 8 elektrónov, tak ako je 8 tonov v jednej oktáve, takže by to malo ísť zahrať, nie? Vzápätí som začala googliť, lebo predsa už to muselo niekomu napadnúť a narazila som na tento peckový článok od jedného singapurského učiteľa.

V článku dáva jednoduchý návod ako elektróny priradiť k notám a ako zahrať hudbu každého prvku. Asi do hodiny som mala vytvorený pracovný list a nemohla som sa dočkať nasledujúceho dňa!

Či sa to študentom páčilo? Samozrejme! Bodujem tým už druhý rok 😀 A viete čo je na tom super? Že žiaci, čo im možno nejde chémia, ale chodia na hudobný nástroj zrazu v triede zabodujú. Zrazu sa ukážu skryté talenty, ktoré sa normálne v škole nemajú ako prejaviť. A to je najváác! 🙂

A ja sa môžem počas týchto hodin taktiež vyblbnúť. Viete čo sú na keybordoch také tie demíčka? No tak, kým tvoria elektrónové konfigurácie, ja im zatiaľ púšťam nejaké electro, stláčam DJ zvuky a tvárim sa ako strašný pako. Lebo môžem. 😀