Chemické náušnice

Chemické náušnice

Keďže moje 3 chemické tričká a 2 sukne nemôžem nosiť každý deň v roku do školy, bolo mi treba vymyslieť iný spôsob vizuálnej popularizácie vedy (dobre, možno nebolo treba, ale tvárim sa, že to nebol len rozmar :D) Začala som brázdiť internety a našla som veľa pekných vedeckých náramkov, náhrdelníkov a náušníc. Problém bol v tom, že boli ale sakramentsky drahé.

Ja som totiž nechcela len jedny náušnice. Chcela som tématické náušky na každú jednu hodinu, čo učím, a to by som sa nedoplatila (z učiteľského platu). Napadlo mi, že si také náušnice môžem vyrobiť, a tak som už nevyhľadávala hotové produkty, ale komponenty na ich výrobu. Asi nebude ťažké uveriť, že ebay a aliexpres sú takých komponentov plné. Stálo to dosť času vyhľadať rôzne kovové miniatúry mikroskopov, molekul DNA a atómov. Ale kúpiť sa dá skoro všetko. Fakt. Jediný limit na ebay je vaša predstavivosť. A tak som si kúpila sáčok 200 háčikov na náušnice za euro a sáčok 15 atómov za 2 eurá a bolo z toho 7 párov náušníc a jeden prívesok. Jeden pár som si nechala a ostatné som darovala alebo ponúkla ako poďakovanie za malú finančnú podporu nášho laboratória. Takto som si každý mesiac kúpila jedno-dve vrecká komponentov a už mám veru náušnice skoro na každú hodinu chémie a biológie.

Kofeinové náušnice na dni bez energie, atómové náušnice na každú príležitosť (raz som ich mala aj na plese :D), DNA náušnice na genetiku, mikroskopy na praktiká z biológie, neuróny na dni, kedy treba pevné nervy, adrenalínové náušnice zase na chvíle, kedy by si človek najradšej skočil banji z komína, Erlenmeyerove banky na chemické labáky, atď.

Neodradilo ma, keď som nevedela nájsť nejaké komponenty. Bolo mi treba učiť o molekulách a k tomu bolo treba aj náušnice v tvare molekulového modelu! Také som však na internetoch nenašla, tak som si ich nakreslila na zmršťovaciu fóliu. Zmršťovacia fória, to vám je vecička! Pozoruhodný kus plastu. Na tenký priehľadný alebo farebný hárok si nakreslíte 4 x väčší objekt, vystrihnete si ho a v teple sa vám zmrští a zhrubne na požadovanú veľkosť. Najlepšie je, že farby, ktorými ste to kreslili zintenzívnejú a výsledok vyzerá naozaj profesionálne.

Has one comment to “Chemické náušnice”

You can leave a reply or Trackback this post.
  1. Dobrý deň, chemické náušnice vyrábate aj pre iných? Dali by sa objednať?
    Ďakujem, pekný deň.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.